University of Delaware
Fightin’ Blue Hen Marching Band

Professional Staff

  • HEIDI I SARVER, DIRECTOR
    Professor of Music

    Ms. Sarver was appointed to the faculty of the Department of Music in 1995. In addition to being Director of the 340+ member Fightin' Blue Hen Marching Band, she is also the Co-Director of the Symphonic Band, instructor of the Marching Band Techniques course, and supervisor for student teachers pursuing an undergraduate degree in music education.

  • JAMES P ANCONA, ASSISTANT DIRECTOR
    Assistant Professor of Music

    Mr. Ancona also joined the faculty of the Department of Music in 1995. In addition to being the Assistant Director of the 340+ member Fightin' Blue Hen Marching Band, he is also Director of the Basketball Pep Band, Co-Director of the Symphonic Band, instructor of the Marching Percussion Techniques course and Basic Instrumental Conducting course.

  • SARAH MCADAMS, COLORGUARD DIRECTOR

    Mrs. McAdams was the Assistant Colorguard Instructor with the UDMB prior to her becoming Director in 2006. She is also the Director of DELAZURE, our WGI Finalist and award winning Indoor Guard. She is a band director in the Daniel Boone School District, PA.

  • DEENA FRANK, GOLDEN GIRL INSTRUCTOR

    For over 20 years Mrs. Frank ran the Silver Starlite program in New York, where members of the program won numerous state, regional and national titles in team and solo events. She is the former director of numerous NBTA contests and the New York State NBTA competition. Currently she is an active NBTA national twirling judge and instructor.

Student Staff

    Graduate Assistants
  • Allison Long
    Andrew Rubano
    Emily Smith

  • Drum Majors
  • Brandon Boehm
    Patrick Bryant
    Kevin Flaherty
    Cheyenne Smith

  • Drill Coordinators
  • Patrick Bryant
    Matt Criscuolo
    Mike Stafford

  • Music Coordinators
  • Daniel Gorski— WW
    Rob Grossman — WW
    Stephanie Schrader — WW

    Derek Dillman — Brass
    Ross Forney — Brass

  • Drill Section Leaders
  • Kate Buza and Ali DeAngelis — Flutes
    Jared Sharpe — Clarinets
    Rob Jaquette — Alto Saxophones
    Mitchell Land — Tenor Saxophones
    Katie Liming — Trumpets
    Catie Preszler — Mellophones
    Matthew Rocha — Trombones
    Matt Criscuolo — Baritones
    David Cohen — Tubas

  • Music Section Leaders
  • Anna Krammes and Danny Pirenyo— Flutes
    Sarah Miller and Steph Schrader— Clarinets
    Daniel Gorski — Alto Saxophones
    Katie Lockwood — Tenor Saxophones
    Derek Dillman and Steven Riddle— Trumpets
    Lauren Harper — Mellophones
    Daniella Restrepo — Trombones
    Michael Stafford — Baritones
    Ross Forney — Tubas

  • Rank Leaders
  • Flutes:
    Samantha Kasehagen
    Vasant Sarthi
    Liz Webb

  • Clarinets:
    John Barber
    Julie Giannino
    Alexandra Morren

  • Alto Saxophones:
    Kathryn Husted
    John Malone
    Kevin Sawka

  • Tenor Saxophones:
    Abby Berman
    Ryan Staib

  • Trumpets:
    Ben Rossman
    Mitchell Grier
    Kendi Bailey

  • Mellophones:
    Emma Dressler
    Kayla Eidle
    Catherine Gehringer
    Alex Sallade

  • Trombones:
    Stephen Faulkenberry

  • Baritones:
    Katie Chambers
    Tim Satterfield

  • Tubas:
    Brenden Peterson
    Benjamin Woodruff